Tatra Ta-131 s dvojkrížom na chvoste

Bucker Bu-131, Tatra Ta-131 alebo Aero C-4 to sú všetko rôzne mená pre to isté lietadlo. Dvojmiestny športový dvojplošník s dobrými letovými vlastnosťami lietal aj na nebi Slovenského štátu.

História
Jedna z desiatich vyrobených Ta-131 bola v roku 1938 pridelené aj na Slovensko. Aeroklub M.R.štefánika vo Vajnoroch používal Tatru s imatrikulačkou OK-TAC do marca 1939 kedy ho prevzala Hlinková letecká garda a tá ho neskôr poskytla SLeS-u. Tam lietal až do roku 1943, kedy bol pre nedostatok náhradných dielov zrušený. Slovenský letecký zbor (SLeS) využival stroj na výcvik a akrobaciu.


Model
Model v mierke 1:72 je od firmy MGD ktorá pravdepodobne prebalovala výlisky firmy Strein. Je to klasický shot-run prvej generácie, veľa krupice na povrchu, hrubé náliatky, proste model na prvý pohľad odradzujúci od stavby. Ale keďže som mal veľký záujem zaradiť tento typ do zbierky a inú stavebnicu nemal, dal som sa odvažne do stavby. Dopasovanie dielov, vyčistenie povrchu boli asi najnáročnejšie operácie. Interier tiež musel byť doplnený o konštrukciu po bokoch, sedačky a palubné dosky.
Tmelenie samozrejme prišlo k slovu, aj keď v menšej miere ako som očakával. Čo bolo prekvapivé je, že po dôkladnom vyčistení dielov, zostavenie celého modelu už neprebiehalo s veľkými komplikáciami. V stavebnici sú dva typy vrtule, ľavo aj pravo točivá. Tatra mala pravotočivú a celočiernu. Tak isto aj medzikrídelné vzpery mali čiernu farby.
Záverečná operácia je pri dvojplošníku jasná, výplet. Tatra má ešte výplet robený s plastikových nití vytiahnutých za tepla z rámčeka, teraz už používam dámske pančuchy a leptané napínacie očká.


Sfarbenie:
Slovenský letecký zbor používal väčšinou na svojich lietadlach hliníkovú farbu. Tak isto aj Tatra Ta-131 bola hliníková na všetkých plochách, iba spomínane vzpery, vrtula a disky kolies boli čierne. Stavebnica obsahovala nemecké znaky a kódové znaky. Bol však priložený aj aršík s československými znakmi a kódmi pre C-4. Bohužial žiadne sa nedali použiť na slovenskú podobu lietadla.
Preto prišla k slovu laserova tlačiareň. Podklady imatrikulačky boli spracované v Corel Draw a vytlačené na čistý dekálový papier a následne prelakované čírim lakom. Problém nenastal žiadny, keďže na imatrikulačkách nie je iná farba okrem čiernej. Horšie to bolo so slovenským dvokrížom na smerovke. To čiernobiela tlačiareň už nedokázala, našťastie znak nie je komplikovaný a dá sa zložiť z bieleho kruhu a červených pásikov.
Na aršík som prihodil aj logo Tatry, ktoré je umiestnené za motorom a výrobné čislo stroja. Ak máte záujem o pripravený súbor do programu Corel Draw, tak sa mi ozvite na mail.


Záver:
Treba dodať, že postavený model vyzerá o dosť lepšie ako rozostavaný v škatulke. Na to že to je short-run stavba nebola príliš komplikovaná. Pekné lietadielko vo vitrinke znásobené netradičným sfarbením pre tento typ, je pekná odmena za miernu námahu. Keďže som už medzičasom prešiel na štvrťky „musim“ si model postaviť ešte raz, ale urobím to s radosťou. Pokiaľ viem robila ho pred časom firma MPM.

Zdroje:
J.Rajninec, Slovenské letectvo I., Magnet-Press Slovakia