Pamätník britským letcom na Slovensku

Pri príležitosti 59.výročia zostrelenia britského bombardéra nad územím Slovenska, bol odhalený pekný pomník.


Pomník postavený na pamiatku členov posádky britskeho Wellingtona MF458. Tento bol zostrelený v noci 5.októbra 1944 nad riekou Dunaj. Pravdepodobne ho zostrelila protiletecká paľba z nemeckého riečneho člna. Posádku tvorilo týchto päť členov: Arthur Leslie Mayers, Vallance McCall, Charles Herbert Gunby, Harry Walker Hesketh a Robert Cummin Ropson Johnson.
Pomník je umiestnený tesne pri rieke Dunaj, blízko pri Múzeu moderného umenia v areáli vodného diela pri Čuňove. Je to prvý pamätník venovaný britským letcom na území Slovenska.
Britský veľvyslanec na Slovensku Rick Todd, ktorý sa zúčastnil ceremonialu odhalenia pomníka, povedal: „Pamätník nebol postavený len ako pripomienka piatim letcom čo obetovali svoje životy, ale tiež na vzdelávanie slovákov“.


Nedá mi doplniť možno trochu nepríjemnú poznámku.
Po 59 rokoch sa na dané udalosti pozeráme trochu z iných uhlov a priznajme si že s pohľadu víťazov. Nevravím, že si to ľudia z Wellingtona nezaslúžia, to určite áno. Ale, neochránili vlastne vojaci v nemeckej uniforme slovenský majetok a hlavne ľudí. Prípadne nezaslúžia si pamätník aj slovenský piloti, ktorý v lete 1944 zomreli pri útoku na americké lietajúce pevnosti?
Možno by bolo zaujímavé, ako sa k takejto otázke stavajú naši južný susedia v Maďarsku. Nechcem glorifikovať ani jednú stranu, mam len snahu pozerať sa na to objektívne.