Doplnkové plechy k stavbe prvovojnových strojov

Porovnanie dvoch sád leptaných plechových očiek na výplety

Eduard
Tu sa musím hneď na úvod priznať, že som s nimi ešte nepracoval. Zatiaľ majú všetky moje modely očká a napináky od poľskej firmy Part. Zatiaľ mi praktická skúsenosť s touto sadou chýba, ale pokúsim sa posudiť vernosť. A v tomto bode poliakov predčia viac ako o triedu. Nachádza sa tu množstvo variant, ktoré sú aj v návode pekne popísane. Takže ako tak presne vieme na aký typ ten či onen doplnok použiť.
Plechy sú jemné a detailne vyleptané. Veľkosť plechovej manžety je porovnateľná pri oboch výrobcoch, akurát poliaci sú „mosadzný“.


Part
Prednosť tejto sady je hlavne cena, ktorá je viac ako o polovicu nižšia ako pri čechoch. Ďalšia prednosť je univerzálnosť, aj keď táto prednosť môže byť zároveň aj nevýhoda. Všetky napináky, očká a tiahla sú rovnaké. Čo na skutočných lietadlách samozrejme nie je pravda, skoro čo typ to iné prevedenie. Veˇka nevýhoda je nezohnateľnosť v našich krajinách, vlastne aj v Krakove sa nám nepodarilo tieto plechy zohnať.
Plechové diely znázorňujúce orámovanie dier do preglejky či plátna sú veľmi hrubo spracované, Eduard ich má krajšie.


Na záver dodám, že využitie nájdu obe sady. Poľská sada ma cenovú vyhodu, takže môžete šetriť Eduardy na viditelnejšie miesta. Tie su naozaj pekné, ale drahé. Klady a zápory si musí posúdiť každý modelár sám.
Postup práce s napínakmi bude nasledovať v inom článku. Zatiaľ si zožente niektorý z týchto plechov. Myslím že výpletu pomocou týchto doplnkov sa zatiaľ nič nevyrovná.