Čmeliačik slovenských pilotov

Siebel Si.202 Hummel bolo milé športové lietadlo, ktorého podobu v mierke 1:72 vyrába firma AML.


Tri kusy Siebela Si.202 sa objavili na Slovensku ako dar NSFK (Nationalsocialistischen Fliegerkorps) na jar 1940. Dostali civilné imatrikulácie, ktoré boli upravené z pôvodných nemeckých. Stroj OK-ABV lietal vo výcvikových letkách SLeS-u na rôznych slovenských letiskách. Na letisku v Piešťanoch sa nachádzal na jeseň roku 1944, kedy s ním odtiaľ odletel pilot Kačka do Trenčína na veliteľstvo letectva. Tam informácie o tomto stroji končia. Podľa tejto informácie však vidieť že Hummely spolahlivo slúžili až do konca slovenského letectva.


Tento model ako jeden z mála stavebnic na trhu, obsahuje aj dekály na slovenskú podobu modelu. To je prvá potešiteľna informácia pre zbierku slovenských lietadiel. Ak pravda nepočítame už tú skutočnosť, že sa objavil samotný model, tohoto typu čo stojí mimo hlavného modelárskeho prudu. Ďalšie modely čo majú slovenskú variantu v dekáloch ma napadaju lietadla z dielne firmy RS model. Napríklad Praga E.39, a to je model ku ktorému sa určite na týchto stránkach ešte vrátime.


Stavebnica patrí do kategórie nových short-runov, čo znamená vysokú kvalitu. Tmavošedý stredne tvrdý plastik s minimálnym počtom náliatkov takže začisťovanie je len symbolické. Veľmi pekne všetky diely zapadali jeden do druheho. Trochu bol problem s kabínou a jej presným prilepením k trupu. Tu odporúčam vyskúšať si to na „sucho“ ešte pred zlepením polovic trupu. Ale v stavebnici sú dva kusy kabíny, čo hodnotím ako veľmi prijemnú vec. Samozrejme zákon schválnosti pracuje a druhú som nepotreboval.
Na jeden rozdiel oproti štandartu stavebnice, pri stavbe slovenského OK-ABN treba však pamätať. Ide o rohové odľahčenie výškového kormidla. Na niektorých fotografiach to pekne vidieť, úprava je to jednoduchá. Ďalšia maličká odlišnosť je iné umiestnenie výfuku.
Postup stavby tohoto plastikového modelu lietadla sa už ďalej neodlišovaje od zvyklosti modelára. Celá stavba pokračovala bez problémov a vitrínkový model zabral asi týždeň a to len práce po večeroch.
Hummely ktoré obdržal slovenský SLeS od nemeckej organizácie NSFK mali pôvodnú podobu v akej lietali pre Nemcov. Na Slovensku dostali pravdepodobne v šedostriebornú farbu, aj keď je možné že zostali v pôvodnej nemeckej RLM02. Prikláňam sa ale skôr k tej hliníkovej farbe, ktorú doporučuje aj firma AML.
Dekály majú vynikajúcu kvalitu, ale modrá farba vlajočky na smerovke by podľa mojho názoru, mala mať tmavší odtieň.


Vďaka firme AML do vitrínky pribudol další model do zbierky Slovenských krídiel a jej podskupiny športovo-výcvikového Sles-u.
Podklady na Hummela sa nachádzajú v časopise REVI v číslach 38 a 41. O pôsobení Hummelov na Slovensku sa dá dočítať niečo málo aj v v prvej časti Slovenské letectvo 1939-1944 od Magnet press Slovakia.