Čierna smrť v nacistickom kabáte

Nemecká potupa pre symbol Velkej vlasteneckej vojny, v prevedení HI-TECH pražskeho Směru v 1:72.

Dnes bude v „zameriavači“ lietadlo nezvykle pekné, na to, že to je zároveň aj špecializovaný bitevník. Áno reč je o Il-2.
Nie je ani moc zvláštne, keď pri svojom rýchlom postupe, nemecká armáda ukoristila veľa vojenského materiálu a samozrejme státisíce vojakov. Takto sa dostala aj k moderným iljušinom. Existuje seria fotografii niekoľkých Il-dvojok v prvom prevedení, tj. bez zadného strelca. Z týchto fotografii som vychádzal aj pri dokončovaní modelu.


Po otvorení stavebnice som zostal veľmi milo prekvapený. Diely presne odstreknuté, čisté, jemné negatívne ryté. Plus malá planžeta plechov, ktorá obsahovala upínacie pásy, palubnú dosku, nejaké tiahla. Proste to najnutnejšie na zdokonalenie vzhľadu modelu. Číre diely čisté, a kabína delená. Dekálové verzie sovietskeho letectva, takže nič pre mňa, ale ich kvalita je odskúšaná na inom lietadle a je vynikajúca. Samozrejme návod tiež veľmi prehľadný, proste stavebnica ako ma byť.


Postup stavby bol viac-menej podľa návodu a išla ozaj skoro sama. Nikde sa nevyskytoval nejaký zložitý problém, a aj tmelenia bolo treba maličko. Problémik bol s napasovaním plechovej mriežky do chladiča na kapote motora, tam bolo treba trochu viac pribrusovať. Tak isto bolo treba trochu prehĺbiť oddeľovacie linky riadiacich plôch. Kolmú linku oddeľujem žiletkovou pilkou, a tento úkon vždy preverí dôslednosť výrobcu. Hlavne pri krídielkach, ak totiž nepasujú pekne proti sebe, oprava je nepríjemná. Il-2 vyšla v tomto teste víťazne. To je hádam ohľadom stavby všetko, nič ma nenapadá na čo by bolo treba ešte upozorniť.


Kamufláž je s najväčšou pravdepodobnosťou pôvodná ruská. Bol doplnený akurát žltý identifikačný pruh na trupe a samozrejme nemecké označenie. Pri sovietskych kamuflážach je ťažko určiť presné odtiene. Je som sa priklonil ku kombinácii tmavo a svetlo zelenej na vrchných plochách a šedomodrej na spodných plochách. Ale dnes by som prechody medzi farbami nerobil také ostré. Netvrdím sväto-sväte, že to tak je, jednoducho som si to tak povedal. Vlastne som sa nechal inšpirovať stránkou LEMB. Je to moja najobľúbenejšia „capture“ stránka.
Čo dodať na záver? Bez veľkej námahy, s kľudom a dosť rýchlo (asi 10 dní), mám vo vitrínke pekný model netradične označeného lietadla, jedného z hlavných pilierov letectva v Druhej svetovej vojne.