P-47 Thunderbolt v nemeckom putovnom cirkuse

Populárny T-bolt od Academy v mierke 1:72 je vynikajúca stavebnica a za pár dní možete mať veľmi slušný model vo vitrínke.

Jeden z veľkých súperov pre stroje nemeckej Luftwaffe určite patrila P-47 amerického letectva. Spolu s Mustangom a Lightningom robili vrásky hlavne generalite nemeckého letectva svojim doletom a s tým spojenou možnosťou doprevádzať lietajúce pevnosti až do stredu okupovanej Európy. Je preto jasné, že mali veľký záujem podrobne preskúmať tento stroj.
Američania im svojou mohutnou činnosťou nad okupovaným územím nechtiac sem-tam ponúkli možnosť otestovať tento stroj. Niekoľko sa im dostalo do rúk minimálne, alebo skoro vôbec poškodené.
Tieto stroje po prípadných nutných opravách umiestňovali k skúšobnému komandu kapitána Rosariusa. Tento „cirkus“ obchádzal základne Luftwaffe a predvádzal silné stránky nepriateľských lietadiel a samozrejme aj pre nemeckých pilotov oveľa zaujímavajšie, slabiny protivníkových strojov.


Thunderbolt patrí medzi legendy svetového letectva, tak je len samozrejme že je pre výrobcov modelov jeden z čiernych koňov. Má zastúpenie v každej relevantnej mierke. Korejská Academy ponúka P-47 aj v mierke 1:72. Iných výrobcov prekonáva zatiaľ v cenách a kvalitou sa im minimálne vyrovnáva.
Čisto odtreknuté výlisky s negatívnym rytím. Absolútne žiadne náliatky dávaju stavebnici vzhľad detskeho Lega, stači diely oddeliť od rámčeku a zlepiť. To je všetko ohľadom kvality vylisovania. Druhá vec je presnosť a spracovanie detailov. Model som nepremieraval ani neprikladal na výkres, kde by som určite nejake odlišnosti našiel, ale celkový tvar a veľkosť nedajú zapriet T-bolta.
Interier je dosť chudobný a určite si nejaký ten set zaslúži. Pri podvozkových šachtách a hlavne motore je pre dokonalosť modelu, či prípadné pomýšlanie na súťaž nutnosť. Šachty sú až príliš schématicke a plytké. Motor je ale príliš maličký, a to už na prvý pohľad.
Môj model dostal navyše iba upínacie pásy, ale dodatočne ma mrzia hlavne tie podvozkovie šachty. Stavebnica však ponúka dva druhy štvorlistej vrtule, čo my urobilo menší problem voľby vrtule pre „nemecký“ T-bolt. Zvolil som vrtuľu so štíhlejšími listami.
Kabína je silná stránka tejto stavebnice a sadla ako mala, je tenká a priehľadná.


Farebné prevedenie skutočného lietadla je jednoduché a pritom efektné. Americký štandard Olive Drab na vrchných plochách a Neutral Gray na spodných plochách dopĺňa žlta na celých chvostových plochách. Pri tejto žltej, respektíve jej odtieni sa môžeme trochu zamyslieť. Či to bude RLM04, alebo RLM27. Ja som sa rozhodol pre svetlejšiu tj. RLM27.
S dekálmi problém nie je žiadny, lebo aršík vo vynikajúcej kvalite vyrábal Propagteam. Na aršíku je aj nemecký Mustang a anglický Me.109 a Fw.190. Mustanga nám ponúka tak isto Academy, aj keď veľmi úspešne jej konkuruje Revell.
Academy nám ponúkla slušnú muziku za málo peňazí.

Ako vždy pri spojeneckých lietadlách v nemeckom kabáte na ModelMágu, odporúčam do pozornosti:
Luftwaffe Experten Message Board .