Avia B.71 od MPM v mierke 1:72

ediný kus B.71 lietajúcej nad Slovenským štátom

Medzi modely zapadajúce do mojej zbierky Slovenskeho letectva v rokoch 1939-1944 je aj elegantná B.71-ka. Jej eleganciu ešte zdôrazňuje pekný československý trojfarebný náter. Tento náter zostal aj na jedinom slovenskom stroji. Po oprave práve tento stroj využila skupina slovákov na úlet k spojencom. To sa im aj podarilo a doleteli až do Turecka a odtiaľ odišli do Veľkej Británie.


Model
Bol to môj prvý model od MPM-ka ma na dlho odradil od ich modelov. Budem sa musieť dlho odvažovať na kúpu nejakého ich modelu. Prečo? Rozmerovo model odpovedá predlohe, ale úrovňou spracovania je to o dosť horšie, má muchy klasického short-runu. Plytké a negatívne rytie, ktoré kde tu zaniká úplne, hrubé spracovanie detailov a dostatok priestoru na tmelenie. Prehnuté krídla, ktoré treba znásilniť aby sa dali solídne zlepiť.
Pár plechov, ktoré hlavne do interieru vôbec nepasujú, resp. musí sa veľa uberať z hrúbky stien. Guľomety sú ozaj len symbolické, tie som však aj tak nepoužil, lebo slovenská B.71 bojovo nikdy nelietala. Výpočet takýchto maličkých chybičiek by mohol ďalej pokračovať. Dá sa to zhrnúť do slovného spojenia: „Model pre pokročilých“.
Ako však vidieť je to model postaviteľný.


Stavba
Popisovať podrobne celú stavbu by mi zabralo dva týždne. Stavba stojí veľa úsilia, ale do zbierky slovenského letectva patrí, tak sa to musí prekonať. Čistenie, prerývanie, dopasovávanie či prebrusovanie to sú činnosti, ktorých si užijete až-až.
Zaujímavá je aj československá kamufláž a vytvoriť ju však tiež nebolo jednoduché. Odtiene sú namiešané štýlom, čo dom dal. Agama, Revell, Humbrol a to prosím syntetické. Neskutočne veľa maskovania a zase len maskovania. Používam pásku 3M a Mascol od Humbrolu, táto kombinácia mi celkom vyhovuje, aj keď novým technológiam sa samozrejme nebránim.
Dekály vyrobili v APC decals a sú vo výbornej kvalite, ale treba si dať pozor na ich jemnosť, čo je síce v konečnom dôsledku dobré, ale pri práci na to treba pamätať.
Ďalší postup pri tvorbe tohoto modely je myslím klasický. Lepenie kabín zase pomocou ClearFixu, sem tam sekundové lepidlo a záverečný polomatný lak.
Môj záverečný pocit z tohoto modelu, je asi taký ako som naznačil v úvode…..no povedzme, že MPM si v obchodoch prezerám až medzi poslednými.