Bill Hess, Aces and Wingmen, Volume I-II

Napsal

Vydavatelství Aviation USK, 1999

Díky laskavosti kolegů, p. D. Šimka a p. P.Konvaliny, se mi dostala do ruky tato nádherná publikace. První tři večery jsem ji nepustil z ruky…

Existují mezi námi lidé, kteří jihnou při americké hymně, dávají si ruku na srdce když uzří „hvězdy a pruhy“, nakupují v Army shopech „bombery“, na záda si pak kreslí symboly 8. letecké armády lemované kráskami z Playboye. Nejen těmto lidem zasvítí oči po otevření prvních stránek knihy.
Na více než 250 stránkách čeká na čtenáře přibližně 1000 fotografií, dokumentujících život u stíhacích perutí USAAF dislokovaných v Evropě za druhé světové války. Součástí publikace je i barevná příloha, kde jsou k vidění barevné fotografie, které lze mezi českými modeláři označit přívlastkem „nevídáno, neslýcháno“. Ty jsou doplněny barevnými schématy vybraných strojů, vybraných pilotů. Kniha je členěna do kapitol věnovaných jednotlivým stíhacím squadronám, zároveň jsou jednotlivé kapitoly zasvěceny významným osobnostem létajícího personálu squadron. Kvalita fotografií je velmi dobrá, zaujme neuvěřitelné množství „nose-artů“. Jelikož je většina obrázků přesně popsána, může si každý čtenář sám zrekonstruovat zcela originální a neokoukané kamuflážní schéma.
Na závěr této minirecenze mohu sdělit jediné: Neznám cenu publikace a zatím nevím, kde ji lze u nás sehnat. Ale už po ní začínám pátrat….