Albert Deullin

Napsal

Jeden ze slavných Čápů poprvé…


Albert Deullin se narodil 24. srpna 1890 v Epernay. Mezi nejúspěšnějšími francouzskými stíhači 1. světové války se řadí na 14. místo. Dosáhl celkem 20 přiznaných vzdušných vítězství. 11 z nich docílil na letounech Nieuport.
Během války získal hodnost Capitaine. Původně sloužil u dragounů, přes MF 62 se dostal ke slavné peruti Les Cigognes, Escadrille N3. Po dosažení 11-tého sestřelu byl v únoru 1917 převelen do vedení SPA73, v roce 1918 pak velel Groupe de Combat 19. U N3 získal titul Rytíř Čestné legie. Zahynul při letecké nehodě 29. května 1923.

Letoun Nieuport 17 A. Deullina je typickým příkladem nejednotnosti výkladu kamufláží u N3. Poměrně kvalitní fotografie ukazuje emblém jednotky, číslo 3 a trojúhelník na hřbetě trupu. Letoun odlišuje pravděpodobně záplata potahu na levé polovině trupu za číslem (jednalo-li se o průstřel, měla by být logicky i na druhé straně trupu, případně na jeho spodku).
Kamenem úrazu se stává barevná interpretace doplňků. Na kvalitně přetištěné fotografii se jeví čáp dvoubarevný. Norman Franks v knize Nieuport Aces of World War 1 vydavatelství Osprey publikuje čápa celého červeného. V různých publikacích různých autorů je pak čáp černý, červenočerný, černočervený, modročervený… Porovnáním odstínů na fotografii s dalšími doplňky bych se přikláněl k variantě černého těla s červenými doplňky. Číslo 3 je pak zřejmě červené, trojúhelník černý, červená trojka se zřejmě ve velkém opakovala na horním křídle vpravo od okna v potahu.
Výrobní číslo není z fotografie jasné, N. Franks uvádí No. 1532. Tím se letoun dostává do zajímavé paralely se dvěma Nieuporty 17 G. Guynemera. Ten používal stroje No.1530 a No.1531. V publikaci je ale letoun No. 1531 uveden s odlišnými barvami čápa. Pokud bychom uvažovali logicky a předpokládali, že letouny G. Guynemera a A. Deullina byly téměř identické, narazíme na malý háček. Podle dochovaných fotografií byl třetí sesterský letoun, Guynemerův No. 1530, výrazně odlišný. Měl kamuflované horní křídlo, emblémy a označení byly patrně pouze v černé barvě. Když si nešťastný modelář ještě připustí pochybnosti, zda Deullinovo letadlo nemělo vrtulový kužel (tak jako No. 1531), začne uvažovat o přechodu ke stavbě něčeho modernějšího a lépe vyfoceného.
Nuže, milý modeláři, nesmutni. Věř, že ať se rozhodneš jakkoliv, bude tvé rozhodnutí nezpochybnitelné a bude záležet jen na tvém dobrém pocitu z výsledku vlastní práce.