Veľká vojna v troch knihách

Hneď na úvod musíme napísať, že knihy sme nedostali na recenziu, ani sme si ich nezakúpili, ale požičali vo verejnej knižnici. Sú tam stále bežne dostupné, keďže ľudí zaujímajúcich sa o Veľkú vojnu nie je nikde vo svete veľa.

Nedajte sa zmiasť rovnakým názvom dvoch z nich, Knights of the Air. Sú to úplne iné knihy. Prvá je venovaná kanadským pilotom v prvej svetovej vojne a druhá všeobecná je o letectve počas tejto vojny. Tretia je zase, ako jasne z názvu vypovedá, celá venovaná Červenému barónovi. Podrobne opisuje jeho krátky životný príbeh.

Knihy majú spoločný rozmer približne A4, vlastne asi skôr letter. Aj pôčet strán je skoro rovnaký, okolo 200. Vo všetkých troch knihách je záplava dobových fotografií, z ktorých je veľa originálnych. Samozrejmosťou je ich vysoká technická kvalita. Kvalitný je aj kriedový papier, na ktorom sú knihy natlačené. Kniha o Kanaďanoch navyše obsahuje veľké množstvo akčných malieb, ktoré sa skôr hodia do klubovne ako pre modelára. Proste nevynikajú realistickosťou strojov. Tak isto bokorysy sú, no povedzme nižšej kvality. Menovkyňa tejto knihy, má naopak kresby technickejšie i keď tak isto modelársky menej vyuziteľné.

Takže na záver sa dá skonštatovať, že knihy plnia svoj účel, čo je poskytnúť hlavne informácie o danej problematike. Vzájomne sa veľmi dobre dopĺňajú, i keď modelársky nie sú najhodnotejšie. Ak na niektorú z nich natrafíte, minimálne si ju dokladne prelistujte.

Tu je možnosť zhruba nahliadnuť do každej z kníh.