Preprava modelov II.

Predstavujeme ďalšie tri spôsoby uloženia a prepravy modelov

Petr Hromada
Takzvaná polystyrenová varianta transportu. Model je umístěn do polystyrenové krabice od elektrospotřebičů. Je možno jej fixovat například injekčními jehlami za podvozek a záď trupu. Mnohem bezpečnější je ale model přichytit pomocí gumiček. Ty jsou opět v krabici fixovány jehlami. Na obrázku je vidět upevnění modelu auta gumičkami přes kapotu, na dalšim snímku je letadlo fixované 3 gumičkami přes trup a křídlo. Jak je vidět, je možné bezpečně krabici i překlápět. Pod křídlo je vhodné připíchnout polystyrenové hranolky podle rozměru modelu.

 

 


Peter Elbert
Tento spôsob uloženia a prepravy vznikol v dobe keď sme ešte nemali byt a bývali sme u svokrovcov. Keďže sme tam boli „dočasne“, a modely som nemohol vystaviť (ostatná rodina to považovala za duševnú úchylku, ktorú treba pred návštevami tajiť), modely som potreboval bezpečne uložiť a zároveň pripraviť na budúci transport.
Materiál je ľahko dostupný – sú to tvrdé dosky na spisy „so šnúrkami“ formátu A4. Je dostatočne pevný a dobre sa lepí disperzným lepidlom.. Na bokoch krabičky sú vytvorené koľajničky pre výsuvnú dosku pre model z nalepeného prúžku lepenky. Spoje sú spevnené niekoľkými vrstvami dobre prevlhčenej hnedej papierovej lepiacej pásky.
Model je upevnený gumkami na polystyrénové bloky tak isto prilepené disperzným lepidlom. Výroba krabičky trvá tak hodinu, hodinu a pol. Krabica je postačujúco pevná a pritom ľahká. Len pri dlhodobom uskladnení je potrebné pod gumičky niečo podložiť, pretože starnú a na modeli nechávajú stopy. V podstate mám všetky modely takto bezpečne uložené doteraz….

 

 


Miroslav Nedeljak
Pevná krabica od topánok s klasickým vrchnákom, ktorá bola dlho vyberaná s ohľadom na umiestnenie dvoch štvrťkových modelov. Ďalej je použitý material, ktorý neviem ako sa volá, tak sa ho pokusim popísať. Použiva sa na balenie elektrotechnických zariadení, takže v našej firme je ho dostatok. V krabiciach ma presne takú istú funkciu ako polystyrén. Ale oproti nemu ma pár nie nepodstatných výhod. Po prvé reže sa oveľa lepšie, dalej nie je pri tom žiadny odpad s elektrostatickým nábojom a hlavne nevydáva pri úprave ten hrôzostrašný zvuk. A material do tretice potrebný na tento spôsob zabalenia sú špajdle.
Ako prvé sú umiestnené na dno do rohov krabice presne vyrezané hranolčeky. Tie je možné prilepiť Herkulesom, alebo ak chcete zachovať modularitu pripichnuť zvonka spendlíkami. Ďalej podľa potreby narežeme hranolčeky prípadne aj s vybraním napríklad pre krídlo, alebo trup. Po uložení a usadení modelu na pripravené miesto, sa pomocou spajdlí a hranolčekmi pevne zafixuje každý prípadný pohyb modelu.