Preprava modelov I.

Prvý príspevok zamýšlanej série článkov o preprave postavených modelov

Na prenášanie modelov používam mierne upravenú, „profesionálne“ vyrobenú, prepravnú krabicu z hliníkového plechu. Pred pár rokmi to bývala doprovodná cena pre víťazov modelárskej súťaže v Žiari nad Hronom. Členovia miestneho klubu ju vyrábali v troch veľkostiach a to pre modely v mierke 1/32, 1/48 a 1/72. Vlastním veľkosť 1/48.


Prepravná krabicu z hliníkového plechu v tvare kufríka

Celá zostava má tvar kufríka veľkosti 300×220 mm a vydrží aj dosť nešetrné zaobchádzanie víťazstvom rozradosteného modelára. Vo vnútri kufríka sú po stranách dve zasúvacie podložky z perforovaného plechu. Podložky majú vodiace drážky a dajú sa vyťahovať. Tu končí pôvodná krabica a začína môj skromný prínos do širokej škály možností bezproblémového prenosu modelov. Kameňom úrazu sa ukázalo samotné pripevnenie modelov ku vyťahovacej podložke, tak aby som nemusel pred každou súťažou lepiť odlomený podvozok.


Dve zasúvacie podložky z perforovaného plechu

Po mnohých mesiacoch, ba priam by som povedal rokoch, usilovného výskumu som vylepšil moju hliníkovú krabicu jednoduchým riešením. Z dreva som vyrobil niekoľko hranolkov 20×20 mm, olepených 5 mm hrubým teplotne – izolačným tesnením do okien. Tieto hranolčeky podľa potreby a plánovaného rozmiestnia modelov priskrutkujem k perforovaného plechu. Na každom hranolčeku sú dve skrutky, ktoré slúžia ako záchytný bod pre gumičky, ktoré prichytia krídlo modelu. Výška hranolčeka je zvolená tak, aby podvozok bol vždy vo vzduchu. Dajú sa v nej prepraviť buď dva modely 1/48, alebo 6-8 modelov 1/72.


Drevené hranolky priskrutkované k perforovanej podložke
 


Detail upevnenia modelu (dvojplošník)
 


Ďalšia možnosť upevnenia modelu

Poznámka redakcie:
Potešíme sa ak nám pošlete na uverejnenie aj Vaše riešenie tohoto problému….

Autor: Miloš Kmeť