Peugeot 206 WRC, Tamiya

Napsal

Vládce světových rally, již teď žijící legenda, tentokrát 24x zmenšený.

2003110502_0.jpg, 550x413 px. (41565 bajtov)

Nejen my, ortodoxní autíčkáři, známe Peugeot 206 WRC. Představovat vůz, který v posledních sezónách kraluje světovým rallye je asi zbytečné. Není divu, že se tento typ stal předlohou pro modely v měřítku 1:24 od japonské Tamiyi. Původní model verze z Tour de Course z roku 1999 je mistrovským kouskem, od té doby ovšem došlo k vývoji vozu, který se projevil i vnějšími změnami. Bohužel Tamiya v dalších edicích modelu s novějšími obtisky tyto změny ne vždy dokázala zpracovat. Já si vybral verzi z roku 2001, kterou pilotuje v soukromém týmu Bozian čech Roman Kresta. Letos 2x porazil celou světovou elitu v jednotlivých rychlostních zkouškách, obtisky na jeho vůz z Rally Monte Carlo 2003 vydává česká firma ALL MODELS.

2003110502_1.jpg, 550x413 px. (42257 bajtov)

Jak se model staví?
Interiér: Pole pro asi největší množství úprav. Rozhodl jsem se rezignovat na vyřezání boční klece (trubky jsou ve stavebnici vyplněny jakýmsi tapicírováním), protože materiál ze kterého Tamiya lisuje je hodně tvrdý a štípe se. U dalšího Peugeota to sice v úmyslu mám, ale teď jsem prostor mezi profily pouze polepil karbony od REJI. Použil jsem všechny originální díly interéru, protože jsou prostě kvalitně provedené. Palubní desku bylo třeba vymaskovat, její centrální část je ze světlejší šedé. Přepínače jsem vybarvil, krom originálních obtisků jsem doplnil bílé štítky. Hlavní práce mě čekala s rohožkami pod nohy. Neměl jsem k dispozici okrový karbon, na dodávku jsem nechtěl čekat, takže jsem rohožky polepil karbonem šedým. Ještě předtím jsem do pravé rohožky vybrousil zářez pro spodní profil ochranné klece (ten jsem dodělal z Evergreenu). Na rohožkách jsou kolečka právě ze šedého karbonu, proto jsem vymyslel následující technologii: Na šedý karbon jsem v pravidelných intervalech nanášel kapky Maskolu. Vzhledem k možnosti oloupání jsem mohl postup opakovat až do mé spokojenosti, kdy rohožky byly pokryty pravidelnými tečkami. Pak jsem jemně a transparentně přestříkl díly okrovou barvou. Tím zůstala zachována prosvítající karbonová struktura a po oloupání i ta kýžená kolečka. Zadní rezervu jsem doplnil o fixační popruhy, střední oko jsem vyrobil z drátku.
Sestavil jsem klec, mimo horní díl a z cigaretových papírků jsem vyrobil pásy, které jsem dovybavil sponami REJI, pásy jsem prostrčil oky v sedadlech a fixoval na ochranné kleci. Z původních obtiskových pásů Tamiya jsem vystříhal loga Sparco a nalepil jsem je na patřičná místa. Ze stavebnice Peugeotu verze 2001 jsem vzal jednu z gumových figurek a odřízl jsem z ní rukavice, které jsem věnoval spolujezdci. Ze stejné stavebnice jsem vzal i desky na rozpis, ten jsem si ovšem nakreslil nový, z leteckých map CMK jsem kousek odstříhl a přidal k rozpisu na sedadlo kopilota. Na palubní desku jsem vystrouhal z plastu mobilní telefon a přidal tabulku, na kterou jsem nalepil nějaké indiferentní popisky z obtiskového archívu. Poslední doplněk představuje přilba Romana Kresty, kterou jsem vyrobil z hlavičky již citované figurky, odřízl jsem pouze obličej a vybrousil vnitřek. Přilbu jsem umístil do držáku za záda posádky. Aby bylo do interiéru vidět, vyřízl jsem pravé okno.

2003110502_2.jpg, 550x413 px. (41517 bajtov)

Podvozek je nádherně zpracovaný výrobcem, proto jsem na něj nesahal. Na karosérii jsem vytmelil původní obrysy předních spodních přídavných lamp. Materiál se nějak nesnášel s tmelem Tamiya, obrysy stále prosvítaly (kontrola Surfacerem od Gunze). Nakonec jsem tedy masku několikrát přetmelil vteřinovým lepidlem a vyleštil. Nové krytky jsem vystříhal z maskovací folie Eduard a doplnil jsem je napodobeninami upínacích šroubů(kapky husté akrylové barvy). Po přestříkání jsem byl 100% spokojen. Pak už stačilo jen na střechu umístit nádech, který dodává ALL MODELS ve svých dekálech a kastli nastříkat sprejem TS-11. Několik málo chloupků jsem přebrousil jemným smirkem, vyleštil Compoundem a opět přestříkl, tentokrát již jen zlehka. Gumovky ve střeše jsem dělal obvyklým způsobem: Nalepím maskovací pásku, nehtem do ní vyryju drážku podle prolisu na karosérii, do drážky nasadím skalpel a vyříznu tenký proužek pásky z míst, kde bude gumovka. Gumovku pak stříkám pistolí polomatnou černou barvou.

2003110502_3.jpg, 550x413 px. (35962 bajtov)

Obtisky kvalitně přiléhají na povrch a jsou lesklé, takže jsem s nimi byl spokojen, nepoužíval jsem již ani lak, ani kouzelné vodičky. Na jedinou vadu mě upozornil kolega, červená na nich má být spíše zářivě oranžová, ale co se dá dělat… Vyrobil jsem ještě nové blinkry z průhledného rámečku (návod zde v sekci Postupy…), původní rychlovypínače motoru jsem doplnil kroužky z leptů REJI.

2003110502_4.jpg, 550x413 px. (31797 bajtov)

Poslední část náleží patině modelu. Bral jsem to s mírou, takže jsem napustil spáry okolo dveří špinavým ředidlem, stejně jako okolí matic na ráfkách kol. Loukotě ráfků jsem decentně oprýskal ocelovou barvou. Celý podvozek i se spodní částí karosérie jsem taktéž decentně přestříkal zemitou barvou. Patina by měla odpodídat dejme tomu 2. RZ závodu….

2003110502_5.jpg, 550x413 px. (32153 bajtov)

Tím byl model definitivně hotov a vy jej můžete shlédnout na fotografiích. Pokud máte pocit, že by vás mohly modelu závodních aut a motocyklů více zajímat, nahlédněte do magazínu Paddock na adrese: http://activemag.zde.cz/paddock

2003110502_6.jpg, 550x413 px. (38280 bajtov)