Jak levně stříkat podruhé?

Napsal

K čemu je dobrá stará lednička?

Posledně jsme si něco řekli o tom, jak co nejlevněji pořídit stříkací pistoli. Dnes bych povídání o stříkání modelů doplnil o několik mouder o levných kompresorech.

Nejlevnější kompresor vám poskytne nesporně vyřazená lednička. Je až s podivem, kolik ledničkových kompresorů se po světě povaluje. Pokud nejste elektrikáři (jako já), pak si raději najděte někoho, kdo vám kompresor demontuje a připraví po elektrické stránce. V mém případě se jednalo o otce, který mi vlastně celou soupravičku připravil. Nejdůležitější pro mě bylo, že do kompresoru umístil vypínač. Mám ještě jeden kompresor z lednice jako záložní, ten ale spínač nemá a funguje tak, jako většina kompresorů tohoto typu-po zapojení do zásuvky. Což je jistě při stříkání nepraktické.

2003111901_0.jpg, 550x413 px. (107610 bajtov)

Co musí nutně vaše sestava mít? Na prvním místě je to filtr. Kompresor je totiž naplněn motorovým olejem, který se ale v mikrokapičkách dostává do výstupu a tím pádem i na váš model. Zhotovení filtru je poměrně snadné. Především si musíte opatřit vhodnou schránku, nebo nádobku filtru. Jak je vidět z fotografie, já mám kovový zaletovaný válec, dobře ale poslouží i zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem. Důležité je, aby se z filtru dal odpouštět kondenzát, proto můj filtr obsahuje ve dně výpusť, krytou šroubem, u sklenice stačí sejmout víko.
Na strop filtru zapojíte dvě hadice. První, která vede od kompresoru, sahá prakticky na dno. Je ponořená například do vaty. Ta má za úkol zachycovat zmíněný olej. Druhá hadice je vyvedena až od shora, odvádí vzduch do pistole. Obě hadice musí být samozřejmě utěsněné. Pokud nevíte jaké hadičky použít, pak vřele doporučuji vzduchovací hadičky do akvária, které bez potíží seženete v každých potřebách pro chovatele. Jinak pro upevnění hadiček ke kompresoru doporučuji nasazení a omotání drátkem, toto spojení je poměrně odolné.

Postupujeme-li po hadici dále k pistoli, objeví se před námi druhé nutné udělátko. Pokud totiž kompresor běží a pistole nikoliv, vzniká silný přetlak, který nám může rozpojit hadičku u pistole či kompresoru. Co tedy s tímto přebytkem? Technokrati použijí nějaký ventil, já nabízím snažší řešení. Na vedení vzduchu používám dvě hadičky. Ta ,která vede od kompresoru, má větší průměr a její vnitřní průměr odpovídá vnějšímu průměru hadičky druhé. Druhou hadičku natěsno nasunu do první tak, aby se překrývaly asi o 1,5 cm. Poté skrz překrytí hadičky propíchnu obyčejným špendlíkem. Tím je zajištěno jejich rozpojení, spoj zároveň začne odpouštět vzduch v okamžiku, kdy vzduch neproudí z trysky pistole. Jednoduché, že?

2003111901_1.jpg, 550x413 px. (34806 bajtov)

Poslední nutností je redukce tlaku. Kdybyste mě zabili, neřeknu vám, jaký tlak kompresor poskytuje. Ono to není až tak důležité, prostě se smiřte s tím, že dostatečný. Co když ale potřebujete tlak menší? Pomoc je snadná…. Sbalte sestřičku nebo doktora z jednotky intenzivní péče a snadno se dostanete k tlačce na infuse. Je to takové kolečko, které lze pounovat v rámečku, kterým prochází infusní hadička. Na jednom kraji rámečku kolečko na hadičku netlačí vůbec, na druhém ji zcela stlačí. Tímto jednoduchým mechanisme dosáhnete redukce tlaku i vy. POZOR! Redukce musí být až za přepustí vzduchu!

Co bych ještě k ledničkovým kompresorům dodal? Snad jen to, abyste se starali o jejich mazání. Pokud není v kompresoru olej, může dojít k jeho zadření a spálení cívky. Jako mazadlo se osvědčuje nějaký jemný minerální olej, třeba pro motorové pily. Mohu připojit historku o tom, jak došel olej v mém kompresoru. Vzhledem k tomu, že jsem tehdy doháněl nějakou zakázku a pistoli jsem potřeboval, použil jsem v nouzi olej na smažení Lukana. Kompresor to přežil, fungoval a funguje dodnes, jako standartní řešení to ale nedoporučuji. U oleje si ohlídejte ještě jednu věc: Blíží se zima a někteří z nás mají ty aromatičtější pomůcky na modelaření v garážích a kůlničkách. Pokud je tomu tak i u vás tak, pak věřte, že aby olej dobře fungoval, je třeba jej nechat chvíli zahřát. Takže před stříkáním kompresor na hodinku vezměte do tepla.

Tak to je asi vše, snad vám naše rady budou k něčemu dobré.