Nemodelářské barvy ve spreji pro modeláře

Petr Hromada ve svém článku Modelářské barvy ve spreji podrobně popsal výhody, nevýhody a způsob použití barev ve spreji v modelářské praxi. Na trhu ale existuje obrovské množství sprejů které sice nejsou primárně určeny pro modeláře, ale které se často dají s výhodou použít pro naše účely.

Během doby jsem vyzkoušel řadu sprejů a zjistil jsem, že některé spreje jsou plnohodnotnou a zpravidla levnější variantou těch modelářských a jiné jsou zase naopak naprosto nepoužitelné. A to nejen pro modeláře.

Na obrázku je zlomek sprejů které jsem zkoušel. Seřazené jsou podle použitelnosti zleva doprava.

1.) Dupli-Color Cars – Stříbrná na ráfky kol. Jeden z nejlepších sprejů, které jsou k dostání. Barva perfektně kryje při velmi tenké vrstvě. Přitom je i cenově výhodná, cena za 750ml je kolem 140,- Kč. Tento sprej mohu jen doporučit. Nieuport na obrázku je stříkán touto barvou.

2.) Dupli-Color Carss – Lak matný a lesklý. Další dobrý výrobek. Zvláště pokud ho použijete na model nastříkaný barvami Dupli-Color. Bohužel se příliš nesnáší s klasickými emaily (Humbrol, Revell…) a některými obtisky. Tady dopručuji předem vyzkoušet vzájemné působení barev a obtisků.

3.) Color Spray – šedá základní barva. Tento sprej je obzvláště vhodný jako základ, ale stříkám s ním i interiéry a podobně. Vytvoří ve velmi tenké vrstvě jednolitý šedý povrch, Velmi dobře se snáší s ostatními barvami.

4.) Dupli-Color Auto Spray Classic – tyto barvy se vyrábějí v obrovské škále odstínů a mohu je jen doporučit. Jsou to opravdu špičkové barvy. V této řadě se také vyrábí bílý stříkací tmel s označením 0-025, který je plnohodnotnou náhradou za Mr.Surfacer 1000. Honda na obrázku je stříkána napřed tímto tmelem, pak metalickou červenou a po nanesení obtisků lesklým lakem ze stejné řady. Celý nástřik kapotáže v perfektní kvalitě zabral jen několik málo minut.

5.) Plasti-Kote OK – šedá základní barva. Vyjímka potvrzující pravidlo. Celá řada barev Plasti-Kote je totiž naprosto nevhodná pro modeláře. Jedině tato základní šedá je velmi dobře použitelná.

6.) Dupli-Color Haft Grund – stříkací tmel, v tomto případě ale poměrně hustý. Nepříliš vhodný, snad kromě případů, kdy je potřeba tmelit větší nerovnosti. Na druhou stranu dokáže vytmelit i lakovanou měkkou balsu. Kdo někdy dělal konverzi s použitím balsy asi ví, o čem mluvím.

7.) MOTIP Filler – Tady platí to samé jako o 6.). Oba tmely bych asi přirovnal k Mr. Surfacer 500.

8.) Dupli-Color Color Spray – tato řada barev je na rozdíl od 4.) určena pro nejširší použití a je to bohužel trošku vidět na kvalitě. Barvy jsou levnější a nejsou tak kvalitní jako 4.). Matný lak na obrázku má dokonce trošku problémy se schnutím. Tuto řadu barev od Dupli-Color nemohu s klidným svědomím doporučit.

9.) Plasti-Kote SELECT – Tyto barvy jsou naprosto nevhodné. Barva velmi dlouho schne a i po zaschnutí je ještě velmi dlouho měkká. Barvy také nesnášejí samy sebe, takže nanést druhou vrstvu je naprosto nemožné, protože podkladová vrstva zkrabatí.

10.) PRISMA COLOR – těmto barvám se vyhněte velkým obloukem a to nejen pro použití na modely. Jsou sice laciné, vcelku rychle schnou a dělají pěkný lesklý povrch, ale vůbec nekryjí a mají tendenci ke stékání.

Tento přehled samozřejmě není úplný. Na trhu je ještě množství dalších barev od mnoha výrobců. Obecně se ale dá říct, že lepší jsou barvy které jsou původem určené pro opravy automobilů. Jsou sice zpravidla dražší než spotřební spreje, ale jsou mnohem kvalitnější a ušetříte si spoustu zklamání.

Uložit