Nemecký SPAD 7

Netradičná podoba lietadla SPAD, zaujímavý je hlavne označením.
Pilot tohoto SPAD-u 7 z 19-tej squadrony RFC mal šťastie. Keď 18. mája 1917 jeho stroju nad nemeckými líniami prestal pracovať motor, druhý lieutenant J.D.V.Holmes pristál nezranený na nemeckej strane. A následne bol zobratý do zajateckého tábora. Motor bol nemeckými mechanikmi opravený, na stoj boli umiestnené nemecké znaky aby mohli byť dôsledne vyhodnotené jeho letové vlastnosti.
Ale už dva mesiace skôr sa nemcom dostal jeden SPAD do rúk. Bolo to 24.marca, keď Holmesov kolega z letky, lieutenant Richard P. Baker, pristál na nemeckej strane. Počas letu skúšal znovu správne rozbehnúť nepravidelne bežiaci motor. Bol však nečakane zhora napadnutý červeným Albatrosom D.III.
Baker sa pokúšal uniknúť na svoju stranu línie, ale pilot červeného Albatrosu – Richthofen mal na toto jeho rozhodnutie iný názor a pripísal si svoj 30. zostrel.
Po pristáti si Richthofen zaznamenal do denníka: „Dve nové nepriateľské lietadlá….sa ocitli blízko mojho stroja. Boli neobyčajne rýchle. Zaútočil som na jedno z nich z prevýšením a zistil som však, že moje lietadlo je výkonovo lepšie. Po dlhom boji som zasiahol nepriateľovi nádrž a zaroveň sa mu aj zastavila vrtuľa. Nepriateľský pilot začal prudko klesať. Keď sa moje prenasledovanie dostalo nižšie nad naše línie, protivník sa ešte raz pokúsil utiecť, ale donútil so ho pristáť za našimi líniami blízko Givenchy.“
Pri núdzovom pristáni lietadlo spadlo do kráteru a prevrátilo sa, jeho kanadský pilot sa zranil na kolene, po lekárskom ošetrení bol poslaný do zajateckého tábora kde zostal až do konca vojny.

Zdroj:
Peter Kilduff, The Illustrated Red Baron, Arms and Armour, London 1999