Kanárik Mi-2

Model Mi-2 v mierke 1/72 v. d. Směr sa už v katalógu výrobcu nenachádza, ale stále je možné kúpiť ho v modelárskych, zväčša internetových obchodoch. Výlisky sú pôvodom z Poľska, Směr dodal zaujímavé kamufláže – česká Vojenská policie, stroj Armády SR
z Prešova a kanárikový, oranžový stroj zjednoteného Nemecka.
Všetky kamufláže pochádzajú z obdobia okolo roku 1993.

Keďže redakcia mala záujem, aby bol model zaujímavejší, zisťoval som, čo sa k nemu vlastne dá získať. Našiel som len dve možnosti – odlievaný kokpit od Pavla Models a fotoleptanú sadu od poľského Partu.
Na počudovanie, ľahšie som získal poľské plechy.
Je to zaujímavá kombinácia – model vrtuľníka, ktorého sériová výroba bežala len v Poľsku, poľské plastové výlisky a poľské plechy.

Zostávalo ešte vybrať si vhodnú predlohu. Tentoraz som nepátral
a vybral som si z výrobcom dodávaných možností. Napriek tomu,
že všetky tri sú zaujímavé, siahol som po predlohe s nemeckou imatrikuláciou. Mám rád civilné a pestré nátery. Tento, hoci bol vojenský, mi svojím zafarbením úplne vyhovoval. A je to tak trochu raritka – pôvodne východonemecký stroj s markingom po zjednotení Nemecka…

Ale poďme priamo k stavbe: Výlisky zo šedého plastu sú kvalitné, s výrazným rytím. Nevýhodou sa zdajú byť veľmi hrubé steny kabíny. Priehľadné diely sú dostatočne číre, s hrúbkou korešpodujúcou s hrúbkou stien kabíny. Ako som neskôr zistil, polomer zakrivenia predného skla je výrazne väčší než polomer zakrivenia miesta, kam má byť osadené (a asi to nebude len problém toho môjho exempláru).
Dekálom niet čo vyčítať, pochádzajú od Propagteamu. Plechové doplnky by som nazval ako plnotučné.
Z pohľadu hrúbky plechu aj podľa počtu dielov. Sú to dve veľké planžety a fólia s predtlačenými oknami
a prístrojovkami.
Celý model som robil v troch zostavách:

  • chvost
  • hlavný rotor
  • trup

Na chvoste treba dať pozor na geometriu krídel a hlavy vyrovnávacieho rotora. Listy hlavného rotora sú rovné, plast je však poddajný a stačí ich opatrne ohnúť do previsu za studena. Hlavný rotor bol veľmi rýchlo hotový s povrchovou úpravou najmä pomocou Lifecolor Olive Drab, Matt Black a leštiteľnou oceľovou Agamou. Farby boli fixované lakom Lifecolor Satin Clear a olietané šedým patinátorom Agama.
Zostavenie základov interiéru z plechov je veľmi pekné, dobre je spracovaná zadná stena, sedačka pre cestujúcich i predná prístrojová doska. Rovnako dobre sú spracované sedačky pilotov. Všetky tieto diely sú skutočne lepšie, než pôvodné plastové diely. Bol som prekvapený, keď som zistil, že plechy neobsahujú kniple, nezostávalo teda iné, len použiť tie zo stavebnice.
Návod sa akosi nevenuje farbám interiéru, takže bolo treba trochu pátrať v hlbinách Internetu.
Väčšina Mi-2 je v interiéri sivá po spodnú hranu okna, vyššie je to typická interiérová modrá. Či mal aj stroj 94+52 takéto sfarbenie neviem. Nepodarilo sa mi totiž naň získať žiadnu fotografiu a tak som sa držal len návodu a všeobecných informácií.
Pokus o vloženie takmer hotového interiéru do trupu som zvládol s podráždenými nervami. Hlavným dôvodom bola, ako inak, príliš hrubá stena trupu najmä v nosovej časti. Takže len brúsiť a kontrolovať. Nakoniec sa mi to podarilo aj s umiestnením stropu. Všetky dvere som samozrejme vyrezal, pretože plechy obsahujú nové, tenké dvere, ktoré sa zasklievajú fóliou. Pevné okná som zasklil pôvodným čírym plastom, pretože fólia sa mi vzhľadom na hrúku steny nezdala vhodná. Časť kabíny som pokryl „čalúnením“ z papierovej vreckovky, ktoré mi zároveň zakrylo nepríjemné stopy po vyhadzovačoch. Veľmi dobre sú použiteľné sieťky z plechov na panely okolo motorového priestoru.
Chvost som nalepil k trupu a celok zamaskoval.


Ako podklad som použil Mr. Surfacer 1200 v spreji. Šedá a biela farba pochádzala od Tamiye, oranžová od Lifecolor. Po odmaskovaní som doplnil antény a podvozok, dvere a celok olietal čiernou kriedou.

Získal som veľmi sympatický model známeho viacúčelového vrtuľníka. S kľudným svedomím ho môžem odporúčať ako model pre začiatočníka (samozrejme bez doplnkov).

Ďakujem redakcii za poskytnutý model.

Autor: Stano Keveš