Fokker E.V – Eduard 1:48 „Second Edition“

Stavebnica
Už vtedy, keď som sa trápil s „pravekým“ Fokkerom E.V od Eduardu som si hovoril, že toto zaujimavé lietadlo si zaslúži lepší model. No a po rokoch sa Eduard naozaj vrátil k tomuto typu.
Zásielka s týmto modelom obsahovala aj nový Fokker D.VII od toho istého výrobcu. Ale teraz sa budem venovať iba E.V. Už samotná krabica sa naladila na novú vlnu a mne osobne svietiaca oranžová nevadí. V krabici okrem výliskov sú farebné plechy, dekály a „kabuki“ masky. A samozrejme návod v podobe zošitu je veľmi príjemná zmena.
 

Výlisky sú v špičkovej kvalite a nenašiel som na nich chybu. Viem však, že niektorí modelári sa stažovali na zle zmiešaný plastik na krídle s nutnosťou tmelenia. Na mojich výliskoch sa nič také nenachádzalo. Naopak, nenašiel som ani eduardne „obľúbené“ presadenie formy. Dekály sú špičkovej kvality a farebné plechy tiež.
Stavba
Začiatok som tentoraz venoval motoru, ktorý sa mi zdá predsa len krajší ako predchádzajúci rotačný motor vo výrobcových modeloch. Skladá sa z troch časti, samotné telo s valcami, nasávacie potrubie zmesí a tiahla ventílov sú v plechoch. Výsledok je uspokojivý. Ďalši krok bol už interiér a vďaka farbám Gunze H a Andrea mi zabral odhadom asi tri hodiny. Krásne sa pracovalo s prístrojmi, pretože sú farebné a sú spojené s obrubou. Takze ich stačí len odštipnutť z leptu a prihnuť obrubu, nalepiť a zaliať s Future, alebo Clerfixom. Veľmi pekná a rýchla práca. Samozrejme dá sa interiér ešte vylepšovať, ale myslím, že aj bez úprav je veľmi pekný. V rámci môjho vecného experimentovania som tentoraz drevo urobil farbou Andrea. Okrový základ, a štruktúru farbou dreva. Výsledok sa mi veľmi páčil a skúsim túto metódu rozvinuť . Takže drevo v interiéri a aj vrtuľa je urobená týmto spôsobom. Obrovskou výhodou je rýchlosť schnutia, ktorá sa počíta na minúty nie na dni. Ďalší postup po uzatvorení trupu bol mierne spomalený potrebou tmelit vrch a spodok trupu. Je však dosť možné, že chyba bola v mojich rukách a nie vo vyliskoch ! Na každý pad nie je to vôbec nič hrozné. Ďalej to už išlo raz-naraz. Krásne sa dávalo lozenge na trup, dekaly nemajú chybu a pri použiti Mr.Softer sadnú až neuveritelne dokonale.. Vylisky tak sedia, že som si dokonca dovolil nenalepiť prednú vrchnú čast trupu až po nanesení lozenge.

Po dokončení, nafarbení a dokonca aj prelakovaní jednotlivých podskupin ako je motor, guľomety, chvostové plochy a podvozok , mohlo sa pristúpit ku kompletizácii. Po skúsenosti so starým Fokkerom E.V od Eduardu, som sa trochu obával o geometriu a náročnost prilepenia horného kridla. Ale nič také neprišlo a geometria sa „chytila“ sama. Jediná chybička sa objavila pri usádzaní spodného plechu na trupe za motorom. Celý sa mi zdal nejaký veľký a nijako sa mi nepodarilo ho usadit. Napokon som siahol po starom plechu zo starej stavebnice a ten sadol krásne. Ale na druhej strane, ten plech sa nemusi vôbec použiť. Lenže ja som miesto na trupe kde mal isť zanedbal s tým, že to plech prekryje. Jeden čierny bodík !
Záver
Môžem s kľudným svedomím povedať, že som mal česť pracovať s jednou temer dokonalou stavebnicou! Našiel som len jednu spominanú chybičku krásy, ale tá neovplyvnila a nepokazila celkový dojem. Naozaj úprimne ďakujem výrobcovi za dobre odvedenú prácu. Tešim sa na každý ďaľší kus s eduardskej dielne.

Uložit