Bestiola a Tretia ríša

Ďalšie lietadlo ktoré napriek tomu že nevzniklo v Nemecku používala Luftwaffe.

Prvé lietadlo tandemu Beneš – Mráz bola práve Bestiola. Konštruktér ju navrhol s prihliadnutím na tento fakt. Pracovníci novej fabriky potrebovali niečo na zaučenie a zároveň sa nové lietadlo muselo aj predávať. Vzniklo niečo,čo sa na prvý pohľad veľmi nepáči, ale na druhý sa človek musí do malej Bestioly zaľúbiť. To je aj môj prípad (Mojej manželke to nehovorte! I keď mam pocit, že niečo tuší).
Monografia na Bestiolu vyšla v Letectve aj v Modelári, sú dobre napísané, ale majú hlavne dobrý výkres. Dôrazne upozorňujem na výkres v Němečkovej knihe Československé letadla 1, ten je zlý! Bohužial ja som sa stal jeho obeťou, keď som podľa neho robil štvrťkovú Bestiolu. Ale je to moja chyba a kruté ponaučenie! Časom sa mi vďaka internetovskej známosti, podarilo zohnať dokonca časť výrobnej dokumentácie. Teraz ma čaká druhý pokus.
Rekonštrukcia farebnej podoby Be-60 slúžiacej u cvičnej jednotky nemeckej Luftwaffe vychádza z jednej fotografie a pár informačných odrobiniek. Je predpoklad, že Bestioly zostali v pôvodnej farebnej úprave, tj. hraškovozelené na všetkých plochách. Na fotografii vidieť kde mala umiestnené nemecké znaky a rozoznať aj kódove písmena BW+A… posledné bohužiaľ nie je dobre rozoznať. Len som predpokladal D, ale tak isto to môže byť aj niektoré s týchto písmen E,R,I,P,F,H,L,M,N,B. Ak máte nejaké upresňujúce informácie, budem Vám za ne vďačný.

Tu je ta moja jediná fotografia nemeckej Be-60. Pravdepodobne to je na niektorom z českých letísk.

Zdroj:
Revi č.21, Modelář a L&K
Web site Luftwaffe Experten Message Board

Informácia:
Obávam sa že tento model nie je len tak ľahko dostupný. Mám informácie, že niekto v Čechách tento model robil v 72-ke, ale naozaj neviem kto. No doniesla sa mi do uší nádejná správa o programe ďaľšieho malovýrobcu v Čechách. Takže si počkajme.

Prosba:
Chcel by som poprosiť čitateľov, ak by mal niekto v svojom archíve nejake fotografie či informácie o Be-60, nech sa mi ozve. Špecialne by ma zaujímali informácie o Bestiolách lietajúcich na Slovensku. Vrelá vďaka.