Zavrite lepidlo a choďte si zasurfovať

Doba je pokročilá, prehupli sme sa do ďaľšieho tisícročia. Prečo nezačať „zahadzovať“ papier, keď je tu doba informačná!

Moderný modelár už dávno pochopil, že Internet je ozaj hlboká studňa poznania. Koniec-koncov načo to hovoriť práve Vám, sliepňajúcim sa pred monitorom a čítajúcich tento môj pixelový článok.
Ja sa teraz pokúsim zhrnúť do základných bodov to čo Internet všetko može pre Vás urobiť.

1. Výrobcovia modelov
Áno každého hneď napadne prezrieť si on-line katalóg toho, či oneho výrobcu. Lenže aj tu plati že nie každá stránka stojí za zhliadnutie. Existuje dosť kvalitných stránok či po stránke grafickej, či po informačnej stránke, bohužiaľ ale aj nie také kvalitné…
Niektoré stránky sú pre inak celkom slušných výrobcov skor hanba, ako prezentácia (Italeri, Směr , Revell….). Naopak niektoré firmy sa rozhodne nemajú za čo hanbiť (Eduard , Gavia, Academy….).
Kliknite a pochopíte o čom hovorím. Budem sa snažiť časom urobiť nejaky rebríček či hodnotenie profesionality netovej prezentácie modelárskych výrobcov.

2. Obchody
Táto oblasť síce v našich krajoch ešte spí, ale budík jej už tiká. Na západe sa derie do predu, a je to len pochopitelné. Sme predsa spoločnosť konzumná, tak prečo dvíhať zadok zo stoličky, ked sa dá všetko naklikať, a poštár zvoní pri dverách raz-dva. Tu si myslím že sa čoskoro prepracujeme na západnú úroveň. Spomenúť možem zatiaľ len dve plno fungujúce československé Internetové predajne Hobbyshop.cz a Hobbyshop.sk. Zo sveta je ich nepreberné množstvo a určite si nejakú najdete, druhá vec je či si najdete dostatok euro alebo dolárov na svojej medzinárodnej karte.

3. Časopisy
Modelárske časopisy, to je to o čo ide! Na svetovej sieti sa za krátky čas už dosť časopisov dokázalo vryť do „Obľúbych položiek“ našich prehliadačov. Recenzie, rozhovory, prvé pohľady a druhe pohľady….proste všetko čo od časopisu očakávate. Je tu však trošíčku iný prístup autorov, a myslím že to aj cítiť. Totiž autor a prispievateľ do internetovského modelárskeho časopisu, nemôže očakavať nejaký honorár, ale dúfajme, že aj tu sa to postupne upraví. Tu je vlastné aj nepriamo ukázané, že keď je niečo zadarmo, nemožete čakať vysokú kvalitu. Ale tato úmera tiež nemusí platiť. Pozrite sa napríklad sem, môj obľúbený Internet Modeler.

4. Podklady
Tak toto je oblasť, kde začína byť Internet neprekonateľný. Do nejakého vyhľadávača si napíšete podmienku a ten Vam vychrlí záplavu liniek kde nájdete to čo hladáte. Nevravím že to je vžy takto jednoduche, najde sa niečo čo tak jednoducho nevyhľadáte, a niečo nenájdete vôbec. Skúste len taký Google.
Potom existuje „tajný internet“, kde je možné posťahovať brutálne okopírované modelárske monografie. Či sú to publikácie anglické, poľské, české či ruské, to je jedno, ale sú. No poviem to asi takto…..keby som bol vydavateľ, určite by som tento bod Internetu najradšej navždy zmazal, ale ja som len užívateľ, ktorý ma navyše rád svoje peniaze…….je to proste taký začarovaný kruh. Autorské práva……..ale to inokedy.

5. Komunikácia
Ste človiečik čo je najradšej sám zo sebou a svojou plastikovou hŕbou súčiastiek na stole. Tak nevadi nabootujte počítač, pripojte sa do nejakej diskusnej skupiny a už ste v strede spoločnosti, a väčšinou dobrej spoločnosti. Prave ste sa spojili s ďaľšími divnými ľuďmi ako ste vy sam. A diskutujte a diskutujte, hádajte sa a nehádajte sa…..atď. Toto si ozaj musíte vyskúšat sami. Napriklad tu: Plastik, alebo Diskuse KPM Nymburk.

Do najbližšieho prehliadnutia! Klikaním Vpred !!!