US pilot 94.stíhacej perute, Michigan 1925

Moja prvá 120 mm figúrka a vlastne aj prvá figúrka na ModelMágu, je od českej firmy HoFi.

Na figúrky som nemal vyhranený názor. Raz sa mi páčili, inokedy sa mi zdali gýč. Ale ako som si sem tam kúpil slovenský občastník HT model magazín a v ňom si prezrel nejaké naozaj špičkové figurky, plus som u kolegu modelára videl nejaké in natura, bolo rozhodnuté. Nečakane som v jednej bratislavskej modelárskej predajni našiel vo výpredaji 120mm HoFi figurku za symbolický peniaz. Hneď bola moja!
Po príchode domov bola snaha hľadať nejaké podkladové fotografie na americkeho pilota z 20-tych rokov v zimnej uniforme, ale nič sa mi nepodarilo vyhrabať. Takže zostalo pri informáciach v HoFi plániku.
V prvom kroku stavby sa trochu, ale ozaj len trochu začisťovalo. Figurka je výborná pre začiatočníka, lebo sa nemusi ani skladať, ani lepiť. Tak isto je pilot naobliekaný až po uši, takže postrach menom koža, hrozí len na tvári.

Po asi hodinovom začistení mohol ísť základný nástrek šedou farbou. Tá odhalila sem tam nejaku bublinku, ktorú následne zneškodnil filmovým lepidlom rozriedený Revell tmel. Takýto tmel dobre zatečie a aj rýchlo schne.
Ďalšia vrstva bola pleťová farba, po nej následovala biela na ovčiu kožušinu kombinézy. Tvár a bielu kožušinu som po zaschnutí vymaskoval Maskolom od Humbrolu. Posledné striekanie pieskovou farbou zakrylo zvyšok kombinézy.
Malovanie detailov ako kukla, topanky, okuliare, šatka, gombiky či svetlica vo vrecku bola už oddychovka na jeden večer.

Po dokonalom, asi mesačnom vyschnutí, lebo som zabudol napísať, že boli použité emaily od Agamy. A všetci uživatelia tejto značky vieme, že farby sú to dobré, ale nemajú sa moc radi so schnutím….
Takže po dokonalom zaschnutí, prišli k slovu olejovky. Trochu som sa s nimi pohral, ale v tomto štádiu som pochopil, že už robím figúrku a nie nejaké lietadlo či tank… Proste to chce ozaj veľa skúsenosti a citu. Ale verím, že sa to raz uspokojivo naučím. Na záver Clearfix zasklil letecké okuliare.


S výsledkom som osobne spokojný, čoho následkom sú ďalšie kúpené a rozostavané figúrky.
Čo je však najhlavnejšie, týmto spôsobom sa mi podarilo presvedčiť aj moju polovičku na modelárčenie… Takže ak sa mi ju podarí prehovoriť, budeme tu mať prvý článoček od predstaviteľa tej krajšej polovice ľudstva.