Stíhací esa RAF 1. část

Napsal

 

Supermarine Spitfire Mk.Vb, AD572, DU-C. Letoun ze stavu československé 312. peruti. Na jaře 1942 jej v nakreslené podobě používal F/O František Peřina, na tomto stroji rozšířil počet svých vítězství o jeden FW190, další stodevadesátku pak poškodil. Dle údajů ve Zlínku speciál byl tento stroj v daném období značně olétán, zejména na horních plochách. Snímek stroje je k dispozici v sérii knih pana Rajlicha Na nebi hrdého Albionu. Kariéře Františka Peřiny bych se rád věnoval později v samostatném článku, nyní mohu jen dodat, že počet jeho přiznaných vítězství se značně rozchází, neboť historici nejednotně vyhodnocují vítězství dosažená ve spolupráci při válce o Francii. To by ale nemělo nic měnit na tom, že se jedná o jednoho z nejúspěšnějších československých stíhačů.
Prameny: Zlínek speciál Supermarine Spitfire Mk.V, archiv autoraSupermarine Spitfire Mk.Vb, BM205, OU-H. Stroj sloužil u novozélandské 485. perutě v Kenley, v dubnu 1942 jej používal P/O Evan Mackie. Tento novozélenďan ukončil válku s 20 individuálními setřely, 3 vítězství dosáhl ve spolupráci. Další letouny poškodil, nebo pravděpodobně zničil.
Prameny: Dr. Alfred Price, Spitfire Mark V Aces 1941-45, Osprey Aerospace, internet


Supermarine Spitfire Mk.Vb, AD196, DB-P. Letoun používal ve svazku kanadské 411. peruti P/O Henry McLeod. Nakreslená podoba letounu pochází z letiště Digby z dubna 1942.Kanaďan dosáhl během války celkem 21 vítězství, další 3 stroje zničil pravděpodobně.
Prameny: Dr. Alfred Price, Spitfire Mark V Aces 1941-45, Osprey Aerospace