Čtvrtková stodevítka eFko od Airfixu

Prehistorická stavebnice v atypickém zbarvení.

Nyní, když je kitařský trh zaplaven stavebnicemi stodevítek všech možných měřítek, asi po tomto modelu nesáhne ani začátečník. Já jsem si tohoto mezka objednal v pražské prodejně Pecka-modelář, tuším v roce 1991. Stál tehdy pouho-pouhých 190 Kč,-. Pustil jsem se hned do sestavování, abych záhy zjistil, že mi nevyhovuje žádná z tehdy dostupných kamufláží a označení. To se vyřešilo až po více než deseti letech a teprve vloni jsem Fritze dokončil.

Takže k vlastní stavbě a stavebnici (AIRFIX, 1/48, katalog. č. 04101). Ta obsahuje celekm 56 dílů, kromě dílu č. 30 (průhledný překryt kokpitu) jsou všechny z šedého plastiku s pozitivním vyznačením panelů. Návod je přehledný a jasný, kamuflážní schéma umožňuje ztvárnění dvou strojů a to od JG27 a JG54. Obtiskový aršík, který má perfektní soutisk, znehodnocuje žlutý krycí lak. Tyto obtisky jsem nakonec nahradil směsí ze skladu. Krabička byla jednoznačně škaredá, s obrázkem dosti drsně sestaveného modelu na víku.
Stavebnice má 3 hlavní nedostatky: malý průměr vrtule, asi o 3 mm užší kryty chladičů na spodní straně křídel a placatý trup. Vadu trupu jsem odstranil jeho rozšířením plastikovými destičkami v jeho horní části (před a za kabinou o tloušťce 1.2 mm).
V solidně ztvárněném kokpitu jsem nahradil nepoužitelnou sedačku pilota, doplnil palubní desku AERODETAIL a upínací pásy s využitím přezek EXTRATECH. Dobrý je i zaměřovač, který jsem vylepšil skly z acetátové folie.

Poté jsem oddělil všechny pohyblivé plochy, kromě slotů a připravil si křídla, ve kterých jsem doplnil detaily šachet hlavního podvozku. Podvozek je vyhovující, jen jsem odřízl spodní část jeho krytů.
Po následném sestavení, vytmelení a vybroušení jsem celý model dodatečně přeryl, zkušebně onýtoval a doplnil připravenými pohyblivými plochami, které mají v místech pantů zalepeny měděné drátky. Pak je možné je nastavit do libovolné polohy. Nově je vyroben odklopný překryt kabiny (z acetátové folie) s odsunutými bočními větracími okénky a s pancéřovou deskou z víčka od Ramy.

Nové jsou i hlavně kulometů a Pitotova trubice-plastikové trubičky nastrčené na drátě. Nehezké výfuky jsem nahradil hezčími ze stavebnice HOBBYCRAFT a na deflektory výfukových plynů jsem opět použil víčko od Ramy. Pumový závěsník je od Hasegawy. Zbývajícími detaily byly sloupek antény (je ze dřeva ze zápalky), drátová anténa, pojistné lanko překrytu kabiny a vedení hydrauliky hlavního podvozku.
Konečná kamufláž a označení je rekonstrukcí dle časopisu REVI č.20 a polské publikace SIIWS. Následné provozní opotřebení jsem provedl stylem méně je někdy více. Výsledkem je Messerschmitt Bf-109 F-4/B od 1. Ungarische Jabostaffel JG52 ze zimy 1942/43.

Autor: Jaroslav Voráček