4. Pardubický Kitsalón

Napsal

Za modely do Arény, zvou pardubičtí pořadatelé…

17. května proběhl v Pardubicích již 4. ročník Kitsalonu.Významnou novinkou se stal nový velký sponzor celé akce – Duhová Aréna. Díky tomu se Pardubice okamžitě dostaly do čela pořadatelů modelářských přehlídek v kategorii PROSTŘEDÍ. Nejmodernější a nejkrásnější hokejová hala nabídla svůj ochoz plastikovým modelářům, zároveň poskytla svoji plochu stavitelům létajích maket na gumový pohon. K silným atmosferickým zážitkům patřil oběd s kolegy modeláři v restauraci nad ochozy haly a sledování gumičkářského klání na ploše pod námi. Pořadatelé navíc při závěrečném proslovu nevyloučili přesun přímo na hrací plochu v příštím ročníku, pokud by modelů rapidně přibylo.
K záporům akce patřila termínová kolize s Českotřebovským kohoutem, který byl od Pardubic jen málo vzdálen a odlákal soutěžící především v kategorii letadel. Naopak, Pardubice jsou tradiční baštou pro stavitele bojové techniky a v konkurenci se to projevilo.
O pořadí v jednotlivých kategoriích rozhodovala komise z řad soutěžících, tím pádem byly dle mého názoru výsledky velmi objektivní. Sešlo se celkem 188 modelů ve všech hlavních kategoriích, menší počet modelů se sešel pouze v diorámatech 1:72 a v lodičkách.
Nemohu nezmínit drtivý útok nejúspěšnějšího účastníka celé akce na stupně vítězů. Pan Pavel Štechr z Mladé Boleslavi získal vítězství a medaile v kategorii letadla 1:72 i 1:48, bojová technika 1:72 a motocykly. Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici oficiální výsledky, nemohu vyloučit ani vítězství v některé z dalších kategorií.
Jednoznačně nejlépe obsazenou kategorií byla diorámata 1:35 a bojová technika ve stejném měřítku. Vybrat 3 nejlepší modely v těchto kategoriích bylo úkolem téměř nemožným.
Vzhledem k dokonale zajištěné akci mi nezbývá než se pokusit pardubickým modelářům trochu pomoci. Přátelé, kolegové, soudruzi, bratři, pionýři, přijeďte příští rok do Pardubic! Nebudete litovat a navštívíte jednu z nejlépe organizovaných akcí s vynikající konkurencí!

V prvním díle reportáže chci ukázat pár ukázek z leteckých kategorií.

Pohled na kategorii letadla 1:72, v centru Spitfire P. Štechra.

P-51D Mustang, opět p. Štechra z Mladé Boleslavi, měřítko 1:72

Další model 1:72 – Focke Wulf 190 A-7 p. Pavlíka, reprezentanta PMK 95 DC-UL.

V kategorii 1:48 zvítězil p. Štechr s modelem Messerschmittu Bf-109 E-4.

Me 262 A, dioráma Lechveld pana Hájka z Vamberka

Pan Marek Hatan představil v kategorii 1:32 svého MIGa-21 MF.

Ve stejné kategorii zvítězil pan Rudolf Karban z Náchoda s A6M5 Zero.

Stejný modelář obsadil i druhé místo v kategorii 1:32 s tímto pouštním Messerschmittem G-4